menu mail phone_in_talk

Jak poradzić sobie z niemocą pisarską?

Opublikowano: 10 kwietnia 2018
dziecko z motywacją i inspiracją

Kolejne przekreślone zdanie i zgnieciona kartka papieru lądująca w koszu na śmieci? Od kilku minut siedzisz nad zdaniem i nie wiesz nawet, jakiego pierwszego wyrazu użyć? Niemoc pisarska może dopaść każdego i nawet najlepsi pisarze tego świata borykają się z tym problemem. Dotyczy on również copywriterów, a szczególnie wtedy, gdy pisze się kolejny tekst na ten sam temat.

Co zrobić, gdy dopadnie nas niemoc pisarska? W jaki sposób można temu zaradzić? Każdy ma swoje własne sposoby, a dzisiaj zaproponuję osobiste rozwiązania, które niejednokrotnie pomogły mi odzyskać wenę do pisania nawet w przeciągu kilku minut.

Uprawiaj sport

Niezaprzeczalnie jest to nr. 1 w moim arsenale do walki z niemocą pisarską. W branży kreatywnej trzeba mieć na uwadze fakt, że mózg to pewnego rodzaju mięsień, który pracując przez dłuższy czas ulega po prostu zmęczeniu. Sama przerwa w jego używaniu może być pomocna, jednak każdy z nas wie, że niełatwo zatrzymać nakręcony umysł.

Co jak nie poczucie swojego ciała najlepiej zatrzymuje umysł? Zazwyczaj nawet krótka przejażdżka rowerem, czy kilka minut na bieżni pozwalają mi na szybką regenerację umysłu. Do tego relaks w saunie, czy jacuzzi na siłowni - odnowione siły mentalne gwarantowane!

Muzyka lub dobry film

Z pewnością każdy, kto ma styczność z tworzeniem contentu potwierdzi, że najlepsze dzieła tworzy się w przypływie natchnienia i inspiracji. Pisząc dużo  tekstów każdego dnia łatwo wpaść w rutynę i wypalenie, co z pewnością nie przekłada się na jakość tworzonych treści.

Dlatego tak bardzo polecam aktywności, które całkowicie pochłaniają cały Twój umysł i ciało. Osobiście pomagają mi w tym filmy oraz muzyka. Nie należy jednak traktować tych czynności jako "technikę". Trzeba to po prostu lubić.

Najciekawsze w filmach i muzyce jest jednak, że mogą pobudzić artystyczne siły wewnętrzne. Świetny scenariusz filmu, gra aktorska, dialogi, a z drugiej strony głęboki tekst oraz brzmienie w muzyce - pomagają mi w napełnieniu się inspiracją twórczą.

Ćwiczenia relaksacyjne

Jeżeli nie masz czasu, ani na sport, ani na muzykę i film, gdyż zlecenia zwalają się na Ciebie z każdej strony, warto zapoznać się z ćwiczeniami relaksacyjnymi. Ich celem jest uwolnienie ciała z napięcia, które powstaje w wyniku stresu związanego z długotrwałym koncentrowaniem uwagi.
Istnieje wiele technik relaksacyjnych, a osobiście korzystam z metody Jacobsona. Polega ona na napinaniu i rozluźnianiu mięśni wraz z synchronizacją oddechu.

Jak wykonywać relaksację metodą Jacobsona?

Połóż się wygodnie na równej powierzchni, po czym weź kilka głębokich oddechów. Napnij mięśnie stóp na 5 sekund, po czym rozluźnij je jednocześnie wypuszczając powietrze z płuc. Poczekaj 10-15 sekund, po czym przejdz do łydek, później do ud itd. wykonując pracę w każdą partią mięśni w dokładnie ten sam sposób. Cała sesja powinna trwać nie dłużej niż 15 minut.

Organizuj swoją pracę

Zarządzanie sobą w czasie to być może metoda, która wymaga więcej czasu, jednak niejednokrotnie przekonałem się, że odpowiednia organizacja swoich zleceń pozwala pozbyć się presji, a także daje możliwość poczucia dużej kontroli nad zadaniami.

Dla copywritera umysł to narzędzie, które ta samo jak te "tradycyjne" musi być w pełni sprawny. Goniące terminy to z pewnością duże obciążenie dla ciała w postaci stresu oraz blokada dla kreatywności. Niełatwo tworzy się bowiem lekkie i angażujące treści pod wpływem presji czasowej.

W swojej pracy kieruję się zasadą - mniej znaczy więcej. Oczywiście, byłbym w stanie pisać nawet po 10 artykułów dziennie o długości 3000 znaków ze spacją (przetestowane!), jednak zauważalnie traciły one na jakości. W branży kreatywnej każdy detal ma znaczenie, jednak skupianie się na nich wymaga czasu i zaangażowania - korzyści płynące z takie podejścia przekładają się jednak na sukces.